Aktualności

Jazda bez uprawnień

Kolejny artykuł naszej wypożyczalni samochodów Auto-Fox naświetli Wam coraz większy problem jakim są kierowcy poruszający się po drogach bez uprawnień. Na wstępie chcemy zaznaczyć, że nasza wypożyczalnia samochodów nie wypożycza aut osobom nie posiadającym prawa jazdy. Jest to przepis obowiązujący w większości wypożyczalni samochodów. Ponadto takim osobom grozi mandat, grzywna a nawet 3 lata pozbawienia wolności. Mimo tego coraz więcej osób prowadzi auto bez prawa jazdy. Wg, statystyk osób jeżdżących bez uprawnień jest coraz więcej. W 2012 roku policjanci przyłapali ponad 31 tysięcy osób, które jeżdziły bez uprawnień, dwa lata temu ponad 40tys a w minionym roku ponad 50 tys. Jaki jest tego powód? Prawo jazdy jest stracić bardzo łatwo, natomiast odzyskać lub zdobyć pierwszy raz już znacznie trudniej. Zdanie egzaminu nie należy do najprostszych rzeczy a po drugie sporo kosztuje. Dlatego wiele osób decyduje się na prowadzenie auta bez prawa jazdy. „Jednego dnia w kilkugodzinnych odstępach podczas rutynowych kontroli drogowych, zatrzymaliśmy dwóch mężczyzn jadących bez uprawnień. Jak się okazało ani 48 letni ojciec ani21 letni syn,nigdy nie posiadali prawa jazdy” - mówi kom, Daniel Niezdropa z komendy policji w Mińsku Mazowieckim. W przypadku spotkania z policją grożą kary,których wysokość uzależniona jest od powodu braku dokumentu. W najlepszej sytuacji są osoby, które prawo jazdy posiadają ale zapomnieli je zabrać ze sobą. Wówczas policja wypisuje mandat w wysokości 50zł za każdy brakujący dokument. Sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku gdy kierowca wcale nie posiada prawa jazdy na dany pojazd lub utracił je za przekroczenie punktów, Wówczas mandat wynosi 500zł lub gdy kierowca porusza się samochodem a ma prawo jazdy kategorii A wtedy mandat jest niższy i wynosi 300zł. Policjant zakaże dalszej jazdy samochodem i jeśli nie będzie możliwości zabezpieczenia auta lub przekazania go innemu kierowcy wówczas auto trafi na lawetę.


Oczywiście kierowca pokrywa koszty holowania i parkingu które wynoszą ok 500zł. Należy również pamiętać ze policjant nie musi wypisywać mandatu a może skierować sprawę do sądu. I wówczas grzywna wynosi około 5000 tysięcy złotych. W najgorszej sytuacji są osoby którym sąd orzekł zakaz prowadzenia pojazdów np. za jazdę po alkoholu. Złamanie zakazu sądowego to przestępstwo i grozi za nie do 3 lat pozbawienia wolności. Kierowca bez uprawnień nie może liczyć na to, że przekona funkcjonariusza policji ze zostawił dokumenty w domu ponieważ w policyjnej bazie danych są wszystkie informacje. Kolejną ważną sprawą są kolizje drogowe. W przypadku spowodowania wypadku,ubezpieczyciel ma prawo domagać się od sprawcy zwrotu wypłaconego odszkodowania (naprawy uszkodzonego auta, zwrotu kosztów leczenia, renty wyrównawczej) Dodatkowo poszkodowany w kolizji ma prawo do wynajęcia auta zastępczego z dowolnej wypożyczalni samochodów. Koszty takiego wynajmu również w takim przypadku będzie pokrywał sprawca zdarzenia drogowego.


Sprawą kierowców bez uprawnień zainteresowali się parlamentarzyści. Posłowie chcą zastąpić mandat 500zł, grzywną w wysokości nawet do 3000tys zł, To ma sprawić ze jazda bez uprawnień będzie nieopłacalna. A jeśli wysoka kara finansowa nie przestraszy kierowców, za wielokrotne przyłapanie na jeździe bez prawa jazdy, sąd będzie miał prawo skonfiskować auto. W związku z tym ma powstać baza, w której będą znajdować się dane kierowców jeżdżących bez uprawnień.