Aktualności

Ekonomiczna jazda samochodem - na czym polega?

Bezpieczna i ekonomiczna jazda samochodem to marzenie wielu osób. Większość kierowców jest zaniepokojona stale rosnącymi cenami benzyny. Wielu z nich chciałoby wprowadzić pewne oszczędności, żeby zmniejszyć koszty użytkowania auta i ograniczyć wydatki na benzynę. Jak to zrobić? Na pewno nie polecamy wybierać paliwa gorszej jakości. Mimo że jest o wiele tańsze, może zwiększać ryzyko awarii. Zamiast tego lepiej wprowadzić ekonomiczną jazdę samochodem. Co to jest i na czym polega? Przeczytaj nasz artykuł, a my przedstawimy Ci nasze najlepsze triki na zmniejszenie zużycia benzyny.


Na czym polega ekonomiczna jazda samochodem?


Ekonomiczna jazda autem to metoda prowadzenia samochodu, która pozwoli Ci zmniejszyć wydatki. Znacząco wpływa również na bezpieczeństwo Twoje, Twoich bliskich i innych uczestników ruchu. Żeby wprowadzić oszczędności, wystarczy tylko kierować się kilkoma prostymi zasadami, które przedstawimy w dalszej części artykułu.


Jak jeździć ekonomicznie samochodem?


Oszczędna jazda samochodem polega na maksymalnym oszczędzaniu paliwa w czasie jazdy bez zmniejszania komfortu jazdy. Wypróbuj nasze proste metody, a niebawem same wejdą Ci w krew.


Utrzymuj stałą prędkość jazdy


Nie jest tajemnicą, że wolniejsza jazda zużywa mniejszą ilość paliwa. Szczególnie mało ekonomiczne są gwałtowne przyspieszenia. Najlepiej więc utrzymywać mniej więcej stałe tempo jazdy i nie przekraczać dozwolonej prędkości.


Unikaj gwałtownego hamowania


Gwałtowne wciskanie hamulca, podobnie jak nagłe przyspieszanie, zużywa dużą ilość paliwa. Lepszym rozwiązaniem jest hamowanie silnikiem, które polega na wolnej redukcji biegu i łagodnym puszczaniu sprzęgła. Takie rozwiązanie jest także o wiele bezpieczniejsze. Jak zminimalizować konieczność gwałtownego hamowania? Szczególnie w mieście jest to bardzo trudne ze względu na sygnalizację świetlną i liczne korki. Pomocne może być utrzymywanie dużej odległości od najbliższego auta. W razie, gdy gwałtownie się zatrzyma lub niespodziewanie zwolni, będziesz mieć czas, by odpowiednio zareagować.


Rozsądnie planuj swoje trasy


Korki i roboty drogowe zdecydowanie nie ułatwiają oszczędnej jazdy samochodem. Przed wyjazdem sprawdź więc w nawigacji, czy na Twojej planowanej drodze nie ma utrudnień ruchu. Jazda z GPS-em uchroni Cię także przed kluczeniem po uliczkach w nieznanym mieście.


Ogranicz używanie klimatyzacji


Choć klimatyzacja w letnich miesiącach bywa wybawieniem, pamiętaj, że zużywa dużo paliwa. Lepiej więc nie mieć jej włączonej przez cały czas. W upalne dni polecamy parkować w cieniu, żeby samochód nie nagrzał się w środku.


Ruszaj przed nagrzaniem silnika


Wielu kierowców przed ruszeniem w trasę czeka kilka minut, aż silnik się nagrzeje. Takie rozwiązanie jest mało ekonomiczne — w ten sposób niepotrzebnie zużywasz paliwo. Silnik nagrzewa się dużo lepiej, kiedy jest w ruchu, więc od razu ruszaj z miejsca.


Wybieraj oszczędne modele samochodów


Nie jest tajemnicą, że niektóre auta zużywają więcej paliwa niż inne. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić na benzynie, wybieraj ekonomiczne modele, na przykład te, które ma w ofercie nasza wypożyczalnia samochodów Autofox. Dzięki temu nie będziesz przepłacać na stacjach benzynowych, a Twoja jazda stanie się również bardziej ekologiczna.


Podsumowanie


Jazda ekonomiczna samochodem to najlepsza metoda na wprowadzenia oszczędności dla kierowców. Dzięki temu prowadzenie auta jest nie tylko bardziej oszczędne, ale także ekologiczne i bezpieczne. Na czym polega ekonomiczna jazda samochodem? Wystarczy tylko kierować się kilkoma prostymi zasadami:  • utrzymywać stałą prędkość jazdy,

  • unikać gwałtownego hamowania,

  • rozsądnie planować trasy,

  • ograniczyć użycie klimatyzacji,

  • ruszać, zanim nagrzeje się silnik,

  • wybierać oszczędne modele samochodów.