Aktualności

Kaucja za wynajem samochodu - ile wynosi?

Podczas wynajmu samochodu kaucja nie jest obowiązkowa, jednak wiele firm wymaga jej wpłacenia. Ile wynosi kaucja za wynajem samochodu i dlaczego firmy oczekują tej opłaty? W tym artykule poznasz odpowiedzi na te pytania.


Co to jest kaucja za wynajem samochodu?


Najprościej można powiedzieć, że kaucja to wpłata, która ma zabezpieczać interesy wypożyczalni samochodów w przypadku, gdyby doszło np. do uszkodzenia pojazdu z winy wynajmującego.


Ważne, że kaucji nie należy traktować jako dodatkowej opłaty. To tylko zabezpieczenie. Jeśli samochód zwrócisz w niezmienionym stanie, to otrzymasz zwrot kaucji za wynajem samochodu.


W dalszej części artykułu dowiesz się, czy firma wynajmująca samochód może odmówić zwrotu kaucji oraz co się dzieje, gdy wynajmowany samochodu zostanie zniszczony przez wandali.


Czy kaucja za wynajem auta jest obowiązkowa? Dlaczego firmy się na nią decydują?


Nie ma przepisów, które nakładają na firmy obowiązek pobierania kaucji od swoich klientów. Nasza wypożyczalnia samochodów dostawczych Kalisz pobiera kaucje. Jest to standardowa praktyka przy wynajmie krótkoterminowym. Pozwala ona zabezpieczyć firmę na wypadek mniejszych uszkodzeń. Ponadto dzięki kaucji klienci bardziej dbają o samochód.


Na rynku znajdziesz firmy oferujące wypożyczenie samochodu bez kaucji. Jednocześnie trzeba pamiętać, że wynajem auta bez kaucji nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za wyrządzone szkody. Jeśli np. auto oddasz z zarysowaniem, wgnieceniem to będziesz musiał pokryć koszty naprawy – bez względu na to, czy wpłaciłeś kaucję, czy też nie.


Kaucja za wypożyczenie samochodu a dodatkowe ubezpieczenie


Niektóre firmy oferują kupno ubezpieczenia do wynajmowanego auta. To dodatkowa forma zabezpieczenia np. przed drobnymi rysami. Jednak trzeba pamiętać, że ubezpieczenie nie podlega zwrotowi – to dodatkowy koszt, który należy ponieść podczas wynajmu samochodu.


Decydując się na wykup ubezpieczenia, zwróć uwagę na jego zakres i zobacz, przed czym Cię chroni. Często ubezpieczenia nie pokrywają niektórych kosztów np. prania tapicerki.


Ile wynosi kaucja za wynajem samochodu?


Nie ma stałej kwoty. Na wysokość wpływa przede wszystkim klasa samochodu i wartość pojazdu.


Kaucja przy wypożyczeniu samochodu miejskiego zwykle będzie wynosić kilkaset złotych. Jednak jeśli interesuje Cię wynajem luksusowego auta, to kaucja może być nawet 5-cyfrowa.


Nasza wypożyczalnia samochodów Kalisz oferuje kaucje zwrotne od 500 zł do 2000 zł w zależności od wybranego modelu. Informacje zarówno o cenie najmu, jak i kaucji znajdziesz na naszej stronie internetowej. Oferujemy także wynajem busów Kalisz – to doskonała propozycja dla osób np. organizujących przeprowadzkę na własną rękę.


Jakie są formy płatności i zwrotu kaucji za wynajem samochodu?


Najczęściej firmy decydują się na jedną z dwóch opcji:  • Płatność przelewem – przelew może być wykonany ręcznie, niektóre firmy wykorzystują bramki do szybkich płatności.

  • Blokada środków na karcie kredytowej – po zwróceniu pojazdu środki są odblokowane lub pobrane, jeśli doszło do usterki.


Zaletą obu tych sposobów jest to, że nie wymagają fizycznej wizyty w biurze i zarówno pobranie, jak i zwrot kaucji mogą być rozliczone zdalnie. Jednocześnie niektóre firmy oferują także rozliczenie kaucji za pomocą tradycyjnej płatności gotówką.


Zwrot kaucji za wynajem samochodu jest najczęściej wykonywany tą samą drogą co jej opłacenie. 


Czy firma może odmówić zwrotu kaucji za wynajem auta?


Kaucja zabezpiecza majątek firmy wynajmującej pojazd. Dlatego jeśli doszło do uszkodzeń, to może odmówić oddania kaucji. Auto po oddaniu będzie dokładnie sprawdzone. Na co firmy zwracają szczególną uwagę?  • Rysy

  • Wgniecenia

  • Czystość w środku

  • Paliwo w baku


Gdy samochód ma drobne uszkodzenia, to koszt ich napraw zostanie pokryty z kaucji. Jeśli naprawy były tańsze niż wysokość kaucji za wynajem auta, to otrzymasz zwrot różnicy. Przykładowo jeśli kaucja za wypożyczenie samochodu wynosiła 500 zł, a koszty napraw 200 zł, to otrzymasz zwrot 300 zł.


Może się zdarzyć, że doszło do poważnej usterki, np. cały bok auta jest mocno porysowany. W takiej sytuacji musisz liczyć się z pokryciem dodatkowych kosztów.


Istotne są również dokładne oględziny auta przed wynajmem – jeśli zauważysz, że auto ma np. rysę lub wgniecenie, to koniecznie to udokumentuj i zgłoś firmie.


Zwrot kaucji za wynajem samochodu w przypadku wypadku i wandalizmu


Może zdarzyć się sytuacja, w której auto, które wypożyczyłeś, zostało uszkodzone, jednak to nie Ty jesteś sprawcą wypadku. Przykładowo ktoś wymusił pierwszeństwo i spowodował wypadek.


W takiej sytuacji niezbędne jest dostarczenie do wypożyczalni oświadczenie sprawcy kolizji. Dzięki temu nie powinieneś zostać obciążony żadnymi dodatkowymi kosztami.


Gorzej wygląda sytuacja, w której auto zostało np. zarysowane na parkingu,  a sprawca zbiegł z miejsca wypadku. Sposób postępowania powinien być opisany w umowie najmu. Jeśli masz wątpliwości, to skontaktuj się z wypożyczalnią.