Aktualności

Awaria wypożyczonego samochodu - co robić?

Chcesz wiedzieć, co robić w przypadku awarii wynajętego samochodu? Zapoznaj się z naszym poradnikiem. Opisujemy w nim działania, jakie należy podjąć w przypadku awarii auta z wypożyczalni oraz błędy, których należy unikać. Zazwyczaj każdy kierowca wie, co robić, gdy dojdzie do uszkodzenia jego samochodu. Inaczej jednak jest w przypadku wypożyczonego pojazdu. Jak właściwie rozwiązać problemy z wynajętym samochodem? Czytaj dalej!


Różnica między awarią a uszkodzeniem wypożyczonego samochodu


Awaria samochodu z wypożyczalni to nagłe wydarzenie, takie jak np. przepalenie żarówki, rozładowanie akumulatora lub unieruchomienie auta wskutek zamarznięcia paliwa. Natomiast do uszkodzenia dochodzi, jeżeli najemca nieprawidłowo korzystał z auta i np. zniszczył lakier. 


Kwestia odpowiedzialności


W zależności od tego, jaka jest przyczyna awarii samochodu, odpowiedzialność ponosi wypożyczalnia lub kierowca. Jeśli firma wynajmująca zaniedbała samochód pod względem technicznym, będzie musiała wziąć na siebie koszty związane z jego naprawą. Dlatego ważny jest wybór profesjonalnej wypożyczalni. W Auto-Fox dokonujemy regularnych przeglądów technicznych, dzięki którym pojazd zawsze jest sprawny i bezpieczny. Winny awarii może być też kierowca, który niewłaściwie użytkował pojazd. 


Postępowanie w przypadku awarii wynajmowanego auta 


Jedną z bardziej stresujących sytuacji, do jakich może dojść na drodze, jest awaria wypożyczonego samochodu. Jak wówczas postępować, by nie spowodować większych komplikacji? Dowiesz się tego poniżej.


Własne bezpieczeństwo przede wszystkim


Co robić w przypadku awarii wynajętego samochodu? Na początku zadbaj o bezpieczeństwo – zarówno swoje, jak i towarzyszących Ci osób oraz innych uczestników ruchu. Jeżeli ktokolwiek został poszkodowany, wezwij szybko pogotowie ratunkowe. Podczas awarii, do której doszło w trakcie jazdy, zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu, czyli takim, gdzie nie będzie on zakłócał ruchu drogowego i nie spowoduje kolizji z innym samochodem. 


Niezwłoczny kontakt z wypożyczalnią 


Dość oczywistą odpowiedzią na to, co robić gdy zepsuje się auto z wypożyczalni, jest zawiadomienie o awarii firmy wynajmującej samochody. Kierowcy często boją się, że zostaną oskarżeni o uszkodzenie auta i nie informują o usterce lub kolizji pracowników wypożyczalni. Niezależnie od tego, czy awaria w trakcie najmu samochodu miała miejsce w trakcie podróży czy pod Twoim domem, zawiadom wypożyczalnię o problemie. Firma wynajmująca pojazdy podpowie, co robić dalej. Wyśle też samochód zastępczy, jeżeli do awarii auta doszło podczas jazdy. 


Nie naprawiaj wypożyczonego auta samodzielnie


Tak samo ważne, jak to, co robić w przypadku awarii wynajętego samochodu, jest to, czego nie robić. Pamiętaj, że problemy z wynajętym samochodem nie powinny być ukrywane przed pracownikami wypożyczalni. Nie podejmuj się też samodzielnej (lub z pomocą swojego mechanika) naprawy wypożyczonego auta. Takie działania doprowadzą jedynie do pojawienia się kolejnych problemów. 


Bądź świadomy zapisów umowy wynajmu


Wypożyczając samochód, podpisujesz umowę wynajmu, którą należy dokładnie przeczytać. Znajomość jej zapisów uspokoi Cię w tak stresujących sytuacjach, jak awaria wypożyczonego samochodu. Będzie też podpowiedzią, jak postępować podczas awarii auta z wypożyczalni lub wypadku.


Auto-Fox – wypożycz niezawodny samochód


Nasza wypożyczalnia samochodów Auto-Fox oferuje wynajem miejskich, rodzinnych i luksusowych aut osobowych, a także samochodów SUV i Crossover oraz dostawczych. Dzięki regularnym przeglądom technicznym i pełnemu wyposażeniu części eksploatacyjnych wypożyczane przez nas samochody  nie zawiodą Cię podczas jazdy. Dbamy o bezpieczeństwo, sprawność i czystość pojazdów, by Twoja podróż przebiegła w jak najbardziej komfortowych warunkach. 


Teraz już wiesz, co robić w przypadku awarii wynajętego samochodu. Mamy nadzieję, że taka sytuacja nigdy nie spotka Cię na drodze. Jeżeli jednak do niej dojdzie, pamiętaj: nie wpadaj w panikę, zadbaj o swoje bezpieczeństwo i powiadom o awarii wypożyczalnię. Jeżeli interesuje Cię tematyka wynajmu pojazdów, zajrzyj też do innych naszych artykułów, takich jak: kolizja wypożyczonym autem lub wynajem samochodu – na co zwracać uwagę?