Aktualności

Samochód zastępczy z OC sprawcy - kompletny poradnik

Wypadki i stłuczki mogą przydarzyć się najbardziej doświadczonym kierowcom. Niezwykle ważne jest więc regularne opłacanie ubezpieczeń, które pomogą uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy, ale stanowią też zabezpieczenie finansowe dla kosztów napraw powstałych szkód i bezpieczny sposób pokrycia ewentualnych kosztów leczenia. W stresie, który zazwyczaj towarzyszy takim wydarzeniom, często zapominamy, że przysługuje nam auto zastępcze z OC sprawcy, które pomoże przetrwać czas naprawy naszego własnego samochodu. Dlatego, chcąc zapewnić sobie tymczasowy środek transportu, warto zainteresować się procedurą jego uzyskania.


Kiedy przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?


Jeśli zdarzenie drogowe jest na tyle poważne, że nie jesteś w stanie dalej używać samochodu, którego jesteś właścicielem, na przykład wymaga on poważnej naprawy lub został zniszczony całkowicie, warto wystąpić o pojazd zastępczy z OC sprawcy. Zgodnie z prawem, firma ubezpieczeniowa, w której wykupiona jest polisa, zobowiązana jest do zwrotu kosztów poniesionych szkód (uszkodzenie i naprawa samochodu), ale i wyrównania ewentualnych korzyści, które właściciel mógłby osiągnąć, ale które nie są możliwe do uzyskania z powodu braku samochodu.


W przypadku osób wykorzystujących samochód do pracy jako część majątku firmy czy do prowadzenia działalności gospodarczej nie ma żadnych problemów z uzyskaniem takiej formy zadośćuczynienia. Z kolei, jeśli w zdarzeniu ucierpiała osoba prywatna, należy dobrze udowodnić poniesione straty. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w sytuacji, gdy auto wykorzystywane jest na co dzień jako główny środek transportu do pracy, używane jest do dowożenia dzieci do szkół, wizyt lekarskich. Oznacza to, że jest ono niezbędne do codziennego funkcjonowania i konieczne jest zastąpienie uszkodzonego pojazdu nowym, co wiąże się z kolei z nieprzewidzianymi wydatkami, które powstały z powodu kolizji mającej miejsce nie z Twojej winy. Towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązane jest wtedy, do zwrotu kosztów poniesionych na wynajem samochodu.


Co zrobić, żeby otrzymać auto zastępcze?


W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy chcesz samodzielnie wynająć pojazd, czy skorzystać z pomocy ubezpieczyciela. Pierwsza opcja jest o wiele mniej czasochłonna, pozwala niemal natychmiast skorzystać z nowego auta i przebiega bezgotówkowo. Wypożyczalnia samochodów, która ma w katalogu swoich usług taką opcję, załatwi wszystkie niezbędne czynności urzędowe w Twoim imieniu. Auto z OC sprawcy jest gotowe do użytku przy minimalnych formalnościach, co jest dużą oszczędnością czasu i nerwów. Jedyne, na co musisz koniecznie zwrócić uwagę to limity cen, które akceptuje konkretny ubezpieczyciel. Każde towarzystwo ma swój cennik, który przedstawia widełki tolerowanych przez niego kwot za wynajem.


Jeśli chcesz wykorzystać pomoc ubezpieczyciela w pozyskaniu samochodu zastępczego z OC, wystarczy zgłosić szkodę w firmie, która wydała polisę sprawcy. Musisz podać wszystkie dane osobowe osób biorących udział w zdarzeniu, opisać warunki, w jakich miał miejsce wypadek i jego skutki, oraz wykazać chęć wynajmu auta. Co ciekawe, dzisiaj możesz dokonać takiego zgłoszenia również u swojego ubezpieczyciela, który następnie rozliczy się z towarzystwem sprawcy. Jest to możliwe, gdy obie firmy zajmujące się likwidacją szkód należą do systemu bezpośredniej likwidacji szkód. Jest to jednak proces czasochłonny, dlatego coraz więcej osób decyduje się skorzystać z wypożyczalni, która deklaruje pomoc poszkodowanym w zdarzeniach drogowych.


Jak wynająć — polecenie klienta


W sytuacji, gdy nagle zostajemy bez środka transportu, dzięki któremu do tej pory bez problemu dostawaliśmy się do pracy i realizowaliśmy codzienne obowiązki, wypożyczalnia samochodów z OC sprawcy wydaje się prawdziwym zbawieniem. Najczęściej oferuje ona pojazdy różnych marek i modeli, dzięki czemu łatwiej znaleźć auto, które spełni nasze oczekiwania i zaspokoi potrzeby. W ofercie znajdują się często także samochody ciężarowe, jeśli wynajmem auta z OC sprawcy zainteresowany jest przedsiębiorca. Dobrze jest skorzystać z usług firm, które są polecane innym użytkownikom przez zadowolonych klientów. To duża oszczędność czasu i gwarancja zadowolenia z obsługi.


Jak długo przysługuje auto?


Jeśli zastanawiasz się, na jak długo przysługuje Ci samochód zastępczy z OC sprawcy, musisz pamiętać, że zależy to w dużej mierze od samego stopnia uszkodzenia Twojego pojazdu. Auto ma służyć poszkodowanemu przez cały czas, kiedy ten nie może korzystać ze swojej własności, czyli:



  • po szkodzie całkowitej, wynajem samochodu zastępczego przysługuje do momentu uzyskania odszkodowania i kupna nowego środka transportu, niektórzy ubezpieczyciele wyznaczają konkretny termin na zakup auta, np. 7 dni,

  • po częściowej, do czasu realnej naprawy uszkodzonego samochodu.


Jak uniknąć dopłat?


Wypożyczenie samochodu z OC sprawcy jest bezgotówkowe i bezpłatne na miejscu. Może jednak generować dodatkowe koszty. Żeby uniknąć dopłat, warto wybrać w wypożyczalni auto, które jest jak najbardziej zbliżone do naszego, jeśli chodzi o rodzaj i parametry. Wybierając bardziej luksusowy model, ubezpieczyciel może stwierdzić, że jest to niepotrzebny koszt. Należy zawsze dokładnie sprawdzić klasę pojazdu, gdyż niektóre towarzystwa różnią się w ocenie pojazdów w tym zakresie. Warto zwrócić uwagę też na przeznaczenie samochodu oraz sam okres wynajmu, które również mogą powodować zwiększenie stawki w zależności od firmy ubezpieczeniowej.


Auto zastępcze z OC sprawcy – przepisy


Wynajem auta zastępczego z OC sprawcy regulują przepisy wewnętrzne towarzystw ubezpieczeniowych, jak i wypożyczalni samochodów. Jednak warto pamiętać również o uchwale Sądu Najwyższego z dnia 17 listopada 2011 roku, sygn. akt III CZP 5/11, która jako pierwsza zwróciła uwagę na fakt, iż odpowiedzialność firm ubezpieczeniowych dotyczy również pojazdów niesłużących do prowadzenia działalności gospodarczej.


Kiedy firma ubezpieczeniowa nie zapłaci za pojazd zastępczy?


Samochody zastępcze z OC sprawcy to duże udogodnienie i zwiększenie komfortu osób, które w wyniku działania osób trzecich straciły własny środek transportu. Wynajem auta zastępczego pozwoli w wygodzie i bez nerwów poczekać na naprawę pojazdu lub uzyskanie odszkodowania na zakup nowego, jednak zdarzają się sytuacje, gdy towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić pokrycia kosztów wynajmu. Auta zastępczego nie otrzyma osoba, która ma drugi pojazd do dyspozycji lub wykorzystywała samochód sporadycznie.


Dotyczy to też sytuacji, gdy nie uda nam się odpowiednio udowodnić, że potrzebujemy samochodu do codziennego funkcjonowania, na przykład: dojazdów do pracy, szkoły, dowożenia dzieci na zajęcia, rehabilitacje itp. Należy przedstawić dowody na to, że regularnie korzystamy z samochodu, napotykamy problemy logistyczne i organizacyjne w postaci dużej odległości od miejsca docelowego, braku stosownych połączeń komunikacji miejskiej. Towarzystwo może odmówić zwrotu kosztów także wtedy, gdy wynajęliśmy samochód różniący się klasą od naszego własnego pojazdu. O ile wynajem samochodu niższej klasy nie wiąże się z dopłatami, to wybranie pojazdu z wyższej klasy może to być potraktowane jako generowanie zbędnych wydatków.


Podsumowanie


Wynajem auta zastępczego z OC sprawcy regulują przepisy wewnętrzne towarzystw ubezpieczeniowych, ale jest to bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie w przypadku korzystania z wypożyczalni samochodów, która może przeprowadzić cały proces rozliczenia wynajmu za nas. W niektórych sytuacjach niemal od razu możemy stać się czasowymi właścicielami pojazdu niezbędnego do pełnienia obowiązków służbowych, dojazdów na studia i do szkoły czy realizowania zobowiązań w ramach działalności gospodarczej, gdzie szczególnie w tej ostatniej sytuacji brak auta może narazić na ogromne straty finansowe. Wypożyczalnie wychodzą naprzeciw potrzebom poszkodowanym w wypadkach i proponują kompleksowe i bezpłatne realizowanie usług, w tym podstawienie wybranego samochodu pod wskazany adres, co znacznie poprawia komfort życia i pomaga uporać się z nieprzyjemnymi skutkami wypadków i kolizji drogowych.