Aktualności

Sposoby na obniżenie kosztów eksploatacji samochodu

Koszty eksploatacji samochodu potrafią być bardzo wysokie. Należy wziąć pod uwagę nie tylko spalone paliwo, ale szereg innych wydatków, z którymi musi liczyć się każdy posiadać auta. Jakie są koszty utrzymania samochodu i jak można je zmniejszyć? Odpowiedzi na te pytania poznasz w tym artykule.


Jakie są koszty eksploatacji samochodu osobowego?


Zanim zaczniemy szukać sposobów na obniżenie wydatków, to warto przyjrzeć się strukturze kosztów. Oczywiście wpływa na nią wiele czynników – przede wszystkim styl jazdy oraz posiadany model auta. Natomiast poniżej prezentujemy przeciętne koszty w skali roku, z jakimi musi liczyć się osoba pokonująca miesięcznie ok. 1000 kilometrów: • przegląd okresowy - 100 zł

 • wymiana opon - od 200 zł

 • ubezpieczenie OC - od 500 zł

 • czyszczenie auta  - 800 zł

 • wymiana płynów eksploatacyjnych - 500 zł

 • paliwo - 5500 zł

 • inne wydatki np. drobne naprawy - 1000 zł


W naszym wypadku koszty użytkowania samochody wynoszą ok. 9000 zł rocznie, co daje ok. 750 zł miesięcznie. Oczywiście są to tylko dane szacunkowe. Przykładowo koszt ubezpieczenia zależy od wieku, czy też indywidualnej historii. W najtrudniejszej sytuacji znajdują się młodzi kierowcy, bo muszą się liczyć z wydatkiem nawet 2000 zł.


Natomiast największym wydatkiem jest paliwo. Dlatego tutaj możemy poszukać istotnych oszczędności.


Jak obniżyć koszty eksploatacji samochodu – zadbaj o mniejsze spalanie


Jeśli szukasz sposobów na zmniejszenie wydatków na auto, to w pierwszej kolejności ogranicz spalanie. Tutaj warto stosować się do kilku zaleceń: • Ogranicz jazdę w godzinach szczytu – stanie w korkach nie tylko przyczynia się do straty czasu, ale także znacznie zwiększa zużycie paliwa nawet o 50%.

 • Zadbaj o ekonomiczny styl jazdy – spokojna i płynne ruszanie oraz hamowanie pozwala ograniczyć spalanie – zwłaszcza podczas jazdy w mieście.

 • Kupuj auta cechujące się niskim spalaniem – zwłaszcza jeśli jeździsz dużo po mieście, to zastąp duże SUV-y mniejszymi sedanami lub autami typu hatchback.

 • Pilnuj ciśnienia w oponach i nie jeździj ze zbędnym bagażem – to również wpłynie pozytywnie na spalanie.


A jeśli dużo podróżujesz, to rozważ montaż instalacji LPG – początkowo poniesiesz dodatkowy wydatek, jednak w dłuższej perspektywie możesz sporo zaoszczędzić. Natomiast podstawą jest odpowiedni styl jazdy. EcoDriving jest przyjazny nie tylko dla planety, ale także portfela.


Obniżenie kosztów eksploatacji auta dzięki regularnym naprawom


W obniżeniu wydatków na auto pomoże również dbanie o stan techniczny. Jeśli zauważysz, że auto gorzej się prowadzi, świecą się kontrolki awaryjne lub niepokoi Cię coś innego to reaguj szybko.


Powody są przynajmniej dwa. Zwykle im szybciej rozpoczniesz naprawę usterki, tym z mniejszym wydatkiem musisz się liczyć. Odkładanie wizyty w warsztacie na później może zwiększyć koszty naprawy.


Ponadto, gdy usterka się rozwinie, to może wpłynąć na sprawność auta. A jeśli dojdzie do niebezpiecznej sytuacji np. poślizgu, to nawet drobna niedogodność może zaważyć na jego przebiegu. Ostatecznie pozornie nieistotna awaria może przyczynić się do wypadku, którego koszty będą znacznie większe.


Warto przeprowadzać naprawy w sprawdzonych warsztatach. Najlepszym wyborem są punkty ASO, gdyż oferują one profesjonalne usługi na najwyższym poziomie. Oczywiście z usterkami można zgłosić się też do lokalnych punktów, jednak tam standard usług nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Jest to szczególnie kłopotliwe dla osób nieznających się na motoryzacji, które nie potrafią samodzielnie ocenić jakości naprawy 


Obniżenie kosztów eksploatacji samochodu poprzez wynajem


W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się najem aut. Nasza wypożyczalnia samochodów Kalisz oferuje zarówno wynajem długoterminowy, jak i krótkoterminowy. Obie opcje mogą być alternatywą dla kupna pojazdu. Dlaczego? Przede wszystkim w cenie abonamentu zawiera się większość kosztów, dzięki temu wydatki na auto są bardziej przewidywalne.


Natomiast najem krótkoterminowy to doskonała propozycja dla osób, które nie jeżdżą dużo autem. Korzystasz z samochodu tylko okazjonalnie? Zamiast inwestować w zakup pojazdu i pokrywać wszystkie obowiązkowe koszty (przeglądy, OC, naprawy) bardziej opłacalny może być wynajem wtedy, kiedy tego potrzebujesz.


Nasza wypożyczalnia samochodów dostawczych Kalisz oferuje wynajem na atrakcyjnych warunkach. Znajdziesz u nas zarówno busy, jak i auta osobowe. Dzięki temu możesz wybrać taki pojazd, jakiego potrzebujesz.


Wynajem busów Kalisz to także dobra propozycja dla osób, które na co dzień jeżdżą głównie po mieście. Dzięki temu możesz kupić np. do codziennych podróży wybrać małe, miejskie auto o niskim spalaniu. Natomiast gdy planujesz wczasy z rodziną, to wynajmiesz dużego SUV-a, który zapewni wygodną i komfortową podróż.