Aktualności

Oddanie samochodu do wypożyczalni - o czym należy pamiętać?

Wypożyczenie auta to świetna praktyka, ale w końcu przychodzi moment, w którym umowa się kończy. Jak wygląda zwrot samochodu do wypożyczalni? O czym trzeba pamiętać? W tym artykule przejdziemy przez najczęściej zadawane pytania. 


Zwrot samochodu do wypożyczalni warto omówić przed wypożyczeniem auta 


Oczywiście zwrot samochodu do wypożyczalni najlepiej omówić jeszcze przed jego wypożyczeniem. Warunki zwrotu zapisywane są w umowie, a pod koniec jej trwania, można tam po prostu zajrzeć, by odświeżyć sobie wszystkie informacje. Dla osób, które jednak dopiero rozważają wypożyczenie pojazdu i chcą wiedzieć, czego mogą spodziewać się przy zwrocie, przygotowaliśmy pomocny zestaw odpowiedzi charakterystyczny dla większości wypożyczalni w Polsce. 


Kiedy oddać samochód i czy musisz go umyć? 


Zwrot samochodu najlepiej przeprowadzić w godzinach pracy wypożyczalni. Jego stan powinien być jak taki, jaki był w momencie wynajmu. Wszelkie zabrudzenia zarówno w środku auta, jak i na zewnątrz, trzeba zlikwidować. Najlepiej oddać samochód do czyszczenia - w przeciwnym razie wypożyczalnia może obciążyć kierowcę dodatkowymi opłatami za sprzątanie samochodu. 


Czy muszę zwrócić samochód z pełnym bakiem paliwa?


Zwrot pojazdu w takim stanie, w jakim go wypożyczono, dotyczy też pojemności paliwa. Oddając auto, trzeba napełnić bak paliwa do pełna. Aby ułatwić sobie to zadanie, można zaplanować trasę do wypożyczalni tak, aby gdzieś po drodze zatrzymać się przy stacji benzynowej. Analogicznie do sytuacji z czystością pojazdu - jeśli bak paliwa będzie pusty, wypożyczalnia może naliczyć dodatkowe koszty za tankowanie. 


Czy przy zwrocie samochodu dostaniesz z powrotem kaucję?


Jeśli stan samochodu będzie bez zarzutu, na konto kierowcy zwrócone zostanie 100% wysokości kaucji. Niezgłoszone i nierozwiązane problemy (np. uszkodzenia karoserii) wpłyną na obniżenie kwoty zwrotu. Warto pamiętać, że kolizje w czasie użytkowania wynajmowanego samochodu mogą się zdarzyć, a obowiązkiem kierowcy jest natychmiastowe poinformowanie wypożyczalni. Działania na własną rękę i w ukryciu nie mają zupełnie sensu - m.in. dlatego, że wypożyczane samochody są ubezpieczone, a w pakiet wliczona jest dostawa auta zastępczego z OC sprawcy. Przeczytaj też tekst "Jak dbać o wypożyczone auto?", aby dowiedzieć się więcej na temat eksploatacji pojazdu. 


Czy muszę...oddawać auto?!


Oddanie samochodu do wypożyczalni może być problemowe dla kierowcy, który przyzwyczaił się już do wymarzonego modelu, wygody podróżowania i po prostu tej praktyki finansowania auta. Na szczęście, istnieje możliwość przedłużenia umowy, więc tak naprawdę Twoja przyjemność nie musi się kończyć. Jeśli chcesz odłożyć zwrot samochodu do wypożyczalni na później, uzgodnij to z pracownikami. Większość wypożyczalni wyróżnia się indywidualnym podejściem do potrzeb klienta i tworzeniem elastycznym warunków umowy. 


Masz więcej pytań i chcesz dowiedzieć się, jak w szczegółach wygląda zwrot samochodu do wypożyczalni Auto-Fox?
Skontaktuj się z nami.