Aktualności

Kiedy należy się auto zastępcze?

Auto zastępcze to samochód, który jest wynajmowany lub używany zamiennie z innym, uszkodzonym lub naprawianym samochodem. Kiedy przysługuje auto zastępcze? Najczęściej przydzielane jest ono wtedy, gdy potrzebujemy samochodu do codziennych czynności, a nasze auto jest niesprawne. Wynajem auta zastępczego może być rozwiązaniem tymczasowym lub długoterminowym. Żeby otrzymać pojazd zastępczy, trzeba jednak spełniać pewne warunki.


Kiedy przysługuje samochód zastępczy z OC sprawcy?


Twoje auto się zepsuło, a korzystasz z niego codziennie? W takim razie warto się przekonać, kiedy kierowcom przyznawane są samochody zastępcze


Przede wszystkim możesz się o nie starać wtedy, gdy masz wykupioną polisę. W takim wypadku firma ubezpieczeniowa jest zobowiązana do pokrycia wszystkich kosztów poniesionych w wyniku szkód.


Jeśli zepsuty samochód nie pozwala osiągnąć pewnych korzyści, do których normalnie miałbyś dostęp, możliwe w takim przypadku jest też przydzielenie auta zastępczego. 


Jednak samochód zastępczy przysługuje tylko wtedy, gdy to nie Ty jesteś sprawcą kolizji. Jeżeli natomiast to Twoja wina, będziesz musiał sfinansować auto z własnej kieszeni. Co ważne, ubezpieczenie nie pokrywa kosztów związanych z eksploatacją auta. Za benzynę, parkin i inne tego typu wydatki zapłacisz więc z własnej kieszeni.


Samochód zastępczy na czas naprawy - jak długo można z niego korzystać?


Warto dodać, że samochody zastępcze przydzielane są na czas naprawy uszkodzonego auta. Nie możesz więc liczyć na to, że będzie ono do Twojej dyspozycji przez cały okres trwania polisy. Jednak jeśli chodzi o okres naprawy, czas ten zaczyna się liczyć nie dopiero od rozpoczęcia właściwej naprawy, ale już wtedy, gdy na nią czekasz. Natomiast w przypadku całkowitego zniszczenia samochodu. Wtedy, gdy nie nadaje się do naprawy, pojazd zastępczy będziesz posiadać aż do momentu otrzymania odszkodowania. Czasem możliwe jest przedłużenie tego do czasu, kiedy nabędziesz nowy samochód.


Auto zastępcze - jak je otrzymać?


Jeśli informacje dotyczące tego, kiedy przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy, potwierdzają, że pojazd na czas naprawy się Tobie należy, pora dowiedzieć się jak go otrzymać. 


Przede wszystkim w towarzystwie sprawcy wypadku, z którego OC ma być opłacony Twój samochód, powinno zostać spisane oświadczenie. Właśnie w nim powinno znaleźć się uzasadnienie, na którego podstawie chcesz otrzymać auto zastępcze. 


Kluczowe jest również to czy nie posiadasz innego sprawnego samochodu, z którego możesz korzystać podczas naprawy.


Aby ubiegać się o auto zastępcze, należy skontaktować się ze swoją firmą ubezpieczeniową i przedstawić jej odpowiednie dokumenty. Należą do nich: • wypełnione oświadczenie sprawcy wypadku,

 • dowód rejestracyjny uszkodzonego samochodu,

 • dowód osobisty,

 • prawo jazdy,

 • numer polisy OC sprawcy i dane jego ubezpieczyciela.


Bywa tak, że firma ubezpieczeniowa ma swoją własną flotę lub współpracuje z wypożyczalniami samochodów, dlatego osoba ubezpieczona może bezpłatnie wypożyczyć auto zastępcze. Istnieje też możliwość skorzystania z samochodu zastępczego z oferty firmy zewnętrznej. Auto-Fox to wypożyczalnia samochodów, której pracownicy sami zwrócą się do ubezpieczalni sprawcy wnioskując o zwrot kosztów za pojazd zastępczy.


Samochód zastępczy z AC


Czasem może się zdarzyć, że otrzymanie pojazdu zastępczego z OC sprawcy nie jest możliwe. Taka sytuacja następuje wtedy gdy: • sprawca kolizji uciekł z miejsca wypadku, a jego tożsamość nie jest znana

 • ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania

 • ubezpieczony sprawca kolizji nie ma polisy OC


 
W takich przypadkach możesz również skorzystać z pomocy wypożyczalni pojazdu, czyli Auto-Fox. Wynajem samochodu zastępczego bez OC jest możliwy m.in. w ramach rozszerzonego ubezpieczenia AC. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że samochód zastępczy z AC wynajmowany jest na 3 lub 4 dni. Wszystko jednak zależy od wykupionego wariantu polisy AC.


Samochód zastępczy Assistance


Jeśli nie przysługuje Ci samochód zastępczy z OC sprawcy, poza pojazdem z AC możliwe jest także otrzymanie pojazdu w ramach ubezpieczenia Assitance. Zdecydowaną zaletą takiego rozwiązania jest to, że rozszerzona polisa Assistance: • obejmuje wypożyczenie auta zastępczego w przypadku kradzieży,

 • nie ma limitu na dane świadczenia,

 • zapewnia naprawę na miejscu kolizji lub holowanie.


Jeśli więc nie możesz liczyć na wypożyczenie samochodu zastępczego z OC sprawcy lub po prostu Ci to nie przysługuje, zachęcamy do tego, żeby skorzystać z którejś z tych możliwości.


Samochód zastępczy - na co uważać?


Oczywiście auto zastępcze pozwala nie być uzależnionym od komunikacji na czas naprawy Twojego samochodu. Pamiętaj jednak, że trzeba uważać na kilka kwestii.


Przede wszystkim upewnij się czy masz aktualne ubezpieczenie AC lub Assistance. Jeśli nie, warto w nie zainwestować. Poza tym wypożyczalnia może żądać kaucji, którą zwróci, jeśli samochód nie będzie miał żadnych uszkodzeń. Szczególną uwagę musisz więc zachować nie tylko w czasie jazdy, ale też np. podczas postojów. Istotne jest również to, że wypożyczalnie samochodów mogą limitować liczbę kilometrów do przejechania bez dodatkowych opłat. Warto więc zapoznać się z wszystkimi wytycznymi jeszcze przed odebraniem auta zastępczego.

Auto-Fox to wypożyczalnia samochodów z OC sprawcy, której pracownicy zapewniają kompleksową obsługę. Wystarczy, że się do nas zgłosisz, a my załatwimy z ubezpieczalnią wszelkie niezbędne kwestie. Wypożyczony samochód zastępczy dostarczymy pod wskazany adres!