Aktualności

Jak dbać o samochód z wypożyczalni?

Wynajęcie samochodu z wypożyczalni to usługa, z której chętnie korzysta coraz większa liczba osób. Nie wiesz, jak dbać o wypożyczone auto, by oddać je w idealnym stanie? Zanim odbierzesz zarezerwowany przez siebie pojazd, najlepiej zapoznaj się ze wskazówkami, dzięki którym unikniesz nieporozumień i konieczności płacenia dodatkowych opłat. Dzięki nam dowiesz się, jak dbać o samochód z wypożyczalni od momentu odbioru aż po jego zwrot.


Sprawdź stan techniczny pojazdu jeszcze przed wypożyczeniem


W jakim stanie oddać samochód z wypożyczalni? Najlepiej, by w żadnym stopniu nie odbiegał on od tego, w jakim stanie był w momencie odbioru. W tym celu staraj się dbać o wypożyczone auto jak o swoje własne. Na uwadze warto mieć jednak fakt, że na niektóre uszkodzenia nie mamy bezpośredniego wpływu. Właśnie do nich należy zaliczyć wszelkie uszkodzenia eksploatacyjne. By zapobiec sytuacji, w której jedna z części wypożyczonego przez Ciebie auta zostanie zepsuta, sprawdź dokładnie stan techniczny pojazdu. Należy to zrobić wraz z pracownikiem wypożyczalni, od którego odbierasz samochód. Pozwoli to wychwycić wszelkie usterki, które zostaną uwzględnione w protokole.


Parkuj wyłącznie w bezpiecznych miejscach!


Zniszczenia eksploatacyjne to jedno, jednak do uszkodzenia auta może dojść także z innego powodu. Jak dbać o samochód z wypożyczalni, by tego uniknąć? Poza uważną i bezpieczną jazdą należy pamiętać też o tym, że auto może zostać uszkodzone także podczas parkowania. By temu zapobiec parkuj wyłącznie w bezpiecznych miejscach. Przede wszystkim unikaj parkowania na poboczach lub tam, gdzie jest wąsko. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której inny kierowca mógłby przytrzeć lakier wypożyczonego przez Ciebie samochodu lub nawet w niego uderzyć. Najlepiej więc jeśli będziesz korzystać wyłącznie z miejsc specjalnie do tego przeznaczonych.


Zadbaj o czystość w samochodzie!


Jeśli zastanawiasz się, w jakim stanie oddać samochód z wypożyczalni, przypomnij sobie, jak wyglądało ono w trakcie odbioru. Pracownicy wypożyczalni z pewnością zadbali o to, by świetnie się prezentowało nie tylko na zewnątrz, ale także w środku. Twoim zadaniem jest to, by zadbać o utrzymanie czystości w samochodzie na takim samym poziomie. Pamiętaj, żeby przed oddaniem samochodu do wypożyczalni wyrzucić wszystkie śmieci, oraz upewnić się, czy nie pozostawiło się żadnych innych zanieczyszczeń. By nie tracić na to zbyt wiele czasu, najlepiej jeśli będziesz o to dbać na bieżąco.


Co zrobić w razie awarii lub wypadku?


Nawet będąc najbardziej uważnym, nie sposób uniknąć sytuacji awaryjnych. Obecność innych kierowców na drodze zwiększa ryzyko wypadku. W razie gdy do niego dojdzie, niezwłocznie należy ustalić, kto jest jego winowajcą. To właśnie od tego zależy to, czy wypożyczalnia zażąda od Ciebie pokrycia kosztów naprawy auta, czy zapewni je ubezpieczenie OC. Warto zabezpieczyć się przed taką sytuacją i zdecydować się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia.


W jakim stanie powinno się oddać auto do wypożyczalni?


Wynajęcie samochodu z wypożyczalni to usługa, dzięki której możesz liczyć na szybki i wygodny transport bez potrzeby angażowania w to osób trzecich. Pamiętaj jednak o tym, że jeżeli nie do końca zastosujesz się do warunków umowy możesz ponieść dodatkowe koszty - np. związane z naprawą lub czyszczeniem samochodu. Jeśli chcesz tego uniknąć, od samego początku dbaj o auto z wypożyczalni w taki sposób, by nie pozostawić po sobie żadnych śladów jego użytkowania. Koniecznie też sprawdź, czy bak w momencie zwrotu powinien być pełny. Wszystkie szczegóły dotyczące tego, w jakim stanie należy oddać samochód, znajdziesz w umowie najmu.