Aktualności

Różnica między lawetą i autolawetą

Twoje auto uległo awarii i zastanawiasz się, jaka jest różnica między lawetą i autolawetą? By rozwiać wątpliwości, zachęcamy do lektury naszego artykułu. Dzięki temu dowiesz się, co z tych dwóch propozycji najlepiej wybrać. Pozwoli to usprawnić proces transportu Twojego samochodu, co przyczyni się też do tego, że szybciej wrócisz na drogę.


Jaka jest różnica między lawetą i autolawetą?


Podstawowa różnica między lawetą i autolawetą polega na tym, że pierwsza z nich nie stanowi integralnej części samochodu. Z kolei autolawetą nazywa się pojazd, który posiada specjalną platformę umożliwiającą przewóz innych aut.


Laweta to najprościej rzecz ujmując przyczepa, którą można przewozić nowe lub używane samochody, a także auta, które uległy awarii. By móc prowadzić pojazd z lawetą konieczne jest posiadanie prawa jazdy B+E.


Natomiast autolaweta to tak jak już wspomnieliśmy samochód z platformą, która jest do niego przymocowana na stałe. Jako kierowca takiego pojazdu nie musisz mieć żadnych dodatkowych uprawnień — wystarczy prawo jazdy kategorii B.


Laweta i autolaweta — co wybrać?


Skoro wiesz już, jaka jest różnica między lawetą i autolawetą, pora zastanowić się co wybrać. Ze względu na mniejsze koszty, z lawety chętniej korzysta się w ramach transportu wewnętrznego. Na uwadze należy mieć jednak fakt, że do prowadzenia samochodu z lawetą potrzebujesz odpowiednich uprawnień lub kierowcy, który je posiada. Z kolei jeśli zdecydujesz się na zakup lub wynajęcie autolawety, wystarczy prawo jazdy B. Co więcej, dzięki temu, że autolaweta jest mniejsza, o wiele łatwiej można nią manewrować. Z tego środka transportu chętnie korzystają firmy oferujące pomoc drogową, właściciele salonów dealerskich oraz komisów. W przypadku takich przedsiębiorstw zakup lawety lub autolawety jak najbardziej się opłaca. Za to jeśli potrzebujesz jej do jednorazowego transportu auta, najlepiej zdecydować się na wynajem autolawety. W tym celu warto skorzystać z oferty wypożyczalni Auto-Fox.


Na co zwrócić uwagę przy wynajmie lawety lub autolawety?


Jeśli chcesz wynająć autolawetę lub lawetę, upewnij się, czy pozytywnie przeszła ostatni przegląd techniczny. To bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym wypadku w trakcie transportowania innego samochodu współpracy może odmówić także autolaweta. Jednak jeśli wynajmujesz pojazd ze sprawdzonej wypożyczalni, możesz mieć pewność, że cała flota spełnia odpowiednie warunki techniczne i podlega ubezpieczeniu. Ważne też, by wypożyczana autolaweta posiadała sprawną wciągarkę oraz liny do zabezpieczenia transportowanego pojazdu. Oczywiście tak jak w przypadku decydowania się na inne usługi, warto sprawdzić również cennik. W ten sposób dowiesz się, ile wyniesie Cię wynajem autolawety. Pamiętaj, że im dłuższy okres wypożyczenia, tym cena może być bardziej atrakcyjna.


Jak widzisz, różnica między lawetą i autolawetą polega przede wszystkim na innej konstrukcji pojazdu. Podsumowując, można stwierdzić, że autolaweta to ulepszona wersja lawety. Decydując się na jej wynajem, nie musisz posiadać żadnych dodatkowych uprawnień, a poruszanie się nią jest swobodniejsze. Jeśli potrzebujesz autolawety do transportu Twojego samochodu lub posiadasz firmę, która chciałaby skorzystać z takich usług, zachęcamy do skorzystania z oferty Auto-Fox. Skontaktuj się z nami i zarezerwuj możliwość skorzystania z autolawety w terminie, który najbardziej Ci odpowiada.