Aktualności

Jak należy rozliczać wynajem samochodu w kosztach firmy?

Wynajem samochodu w kosztach firmy może być bardzo korzystny dla Twojego przedsiębiorstwa. Zamiast kupować samochód możesz go wynająć, dzięki czemu zaoszczędzisz pieniądze. Wypożyczony samochód osobowy to tani i łatwy sposób na podróżowanie po mieście. Jeśli chcesz wynająć samochód, musisz wiedzieć, ile to będzie kosztowało. Niektóre firmy oferują wynajem samochodu taniej niż inne. Przed podjęciem decyzji o tym, gdzie wynajmiesz swoje auto, należy poznać dokładne ceny oraz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak rozliczać wynajem samochodu w kosztach firmy.


Na czym polega wynajem długoterminowy do firmy?


Wynajem długoterminowy samochodu pozwala zrezygnować z konieczności kupna własnego auta, co wiązałoby się z dość sporym jednorazowym wydatkiem. Wypożyczalnia samochodów pozwala wynająć auto, z którego można korzystać zarówno podczas codziennego pokonywania niewielkich odcinków drogi, jak i w dłuższych trasach. Należy pamiętać, że wynajem długoterminowy samochodu do firmy nie wiąże się z takimi zobowiązaniami jak leasing, z którym często jest mylony. W przypadku takiego rodzaju wynajmu należy opłacić jedynie kwotę odpowiadającą ustalonej cenie najmu auta. Poza tym dochodzą oczywiście wydatki związane z eksploatacją pojazdu.


Rozliczanie czynszu za auto w KPiR


Nie masz pewności, czy wynajem samochodu jest kosztem uzyskania przychodu? Zanim więc wpiszesz go w koszty firmy, warto skonsultować się ze swoim księgowym, który doskonale zna wszystkie związane z tym przepisy.


Jeśli jednak zajmujesz się księgowością samodzielnie i wynajem długoterminowy samochodu a koszty uzyskania przychodu to kwestia, która jest dla Ciebie problematyczna, służymy pomocą. Obowiązujące w Polsce przepisy wskazują, że do kosztów uzyskania przychodu podatnik może zaliczyć płaty związane z wynajmem samochodu osobowego do 150 000 zł. Jeśli wartość wynajmowanego auta nie przekracza tej kwoty, czynsz za wynajem auta może zostać rozliczony jako koszt uzyskania przychodu. W razie przekroczenia tego limitu koszty za wynajem księgowane są według przeliczenia - 150 000/ wartość pojazdu x czynsz.


Jak określa się wartość samochodu osobowego?


Wartość wynajmowanego auta jest niezbędna do tego, by związane z nim opłaty odpowiednio zaksięgować. Jeśli chodzi o wynajem długoterminowy to wynika ona z umowy najmu. Zawsze powinna znaleźć się w umowie najmu.


Wynajem samochodu do firmy i koszty jego eksploatacji


Poza czynszem, który tak jak wspomnieliśmy wyżej - do pewnej kwoty można uznać jako koszty uzyskania przychodu, od podatku odliczyć można także koszty eksploatacyjne. Na jakie wydatki trzeba się nastawić?


Wydatki eksploatacyjne to wszystkie koszty, jakie ponosi się podczas codziennego użytkowania samochodu. Są one związane z utrzymaniem pojazdu w dobrym stanie technicznym, a także z dostosowaniem go do obowiązujących przepisów. Wśród nich można wyróżnić:  • opłaty za przeglądy i naprawy – czasami wymiana oleju czy filtrów może być kosztowna,

  • opłaty za ubezpieczenie OC i AC – jeśli chcesz jeździć bezpiecznie, musisz pamiętać o polisach,

  • opłaty za paliwo,

  • opłaty za parking lub autostradę.


Jeśli chodzi o to jak rozliczyć wynajem samochodu w kosztach firmy to wyżej wymienione wydatki jak najbardziej również można uwzględnić. By można było je odliczyć od podatku do 2018 roku trzeba było prowadzić tzw. kilometrówkę, czyli ewidencję przebiegu najmu. W ten sposób ustalana była dokładna kwota, jaką można było wskazać jako koszty uzyskania przychodu. W 2019 dotyczące tego przepisy uległy zmianie i o ile korzystasz z wynajmowanego samochodu wyłącznie w celach firmowych i spełniasz trzy warunki, koszty eksploatacyjne mogą zostać odliczone w 100%.


Wspomniane wyżej warunki to:  • zgłoszenie pojazdu do Urzędu Skarbowego,

  • prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, która powinna zawierać datę i miejsce tankowania paliwa oraz liczbę litrów zużytego paliwa,

  • posiadanie faktur VAT.


Warto pamiętać o tym, że koszty eksploatacyjne samochodu mogą być odliczone także wtedy, gdy z samochodu częściowo korzystasz prywatnie. W takiej sytuacji podatnik może odliczyć 50% VAT.


Wynajem długoterminowy - oferta Auto-Fox


Jeśli możliwość uwzględnienia wynajmu samochodu w kosztach firmy zachęca Cię do tego, by wypożyczyć auto do swojej firmy, zapraszamy do skorzystania z oferty Auto-Fox. Nasza flota obejmuje w pełni sprawne samochody osobowe, które można wypożyczyć w jednym z naszych oddziałów - w Kaliszu lub Koninie. Ceny wynajmu, które podano na stronie dotyczą jednej doby. W przypadku wynajmu długoterminowego możliwa jest negocjacja cen. Jesteśmy pewni, że uda nam się dopracować ofertę tak, żeby przy uwzględnieniu opłaty najmu w rozliczeniu kosztów firmy takie rozwiązanie opłaciło się zdecydowanie bardziej niż kupienie własnego auta. Poza wypożyczalnią aut osobowych prowadzimy też wynajem samochodów dostawczych w Kaliszu. Dzięki temu każdy przedsiębiorca — niezależnie od oferowanych usług może liczyć na znalezienie pojazdu odpowiadającego potrzebom firmy.