Aktualności

Wypożyczenie samochodu na wyjazd za granicę

Wiele osób zastanawia się, czy wypożyczenie samochodu na wyjazd za granicę to dobry pomysł. Ostatnimi czasy jest to coraz popularniejsza praktyka wśród osób wyjeżdżających do pracy czy w podróż służbową. Wiele wypożyczalni nie ma nic przeciwko udostępnianiu swoich aut do wyjazdów do krajów Unii Europejskiej. Niektóre firmy zgadzają się nawet na wyjazdy na tereny poza wspólnotą — na przykład do Ukrainy czy Białorusi. Wiąże się to jednak najczęściej z koniecznością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Czy jest to rzeczywiście lepsza opcja niż lot samolotem czy podróż własnym autem? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, czy warto rozważyć wynajem samochodu za granicę.


Korzyści z wynajmu samochodu na wyjazd za granicę


Wynajem samochodu na wyjazd zagraniczny jest częstym wyborem wśród osób, które nie mają własnych czterech kółek. Jednak nawet posiadacze aut często decydują się na ten krok. Dlaczego? Przede wszystkim nie chcą zwiększać przebiegu swojego pojazdu i narażać go na ewentualne awarie. Często zdarza się, że wymiary prywatnego samochodu nie są wystarczające, żeby pomieścić wszystkich członków wyjazdu. W takich przypadkach wypożyczenie busa jest bardziej ekonomicznym pomysłem niż tankowanie kilku mniejszych pojazdów. Jeśli natomiast planujesz wyjazd służbowy, duże znaczenie ma klasa auta. Wypożyczalnie samochodów dają duże możliwości wyboru pojazdów, dzięki którym podkreślisz rangę marki, którą reprezentujesz.


Wypożyczenie samochodu za granicę jest także o wiele lepszą opcją niż podróż samolotem czy pociągiem. Nie tylko dlatego, że możesz zabrać więcej bagażu. Droga spędzona za kierownicą jest o wiele przyjemniejsza. Nie musisz również dostosowywać godziny wyjazdu do rozkładu lotów czy odjazdów.


Niektórzy Polacy rozważają także wynajęcie auta już po wyjeździe. Nie jest to dobry pomysł. Zagraniczne wypożyczalnie są na ogół o wiele droższe od polskich. Dużo lepszą opcją jest wyjazd wypożyczonym autem na granicę.


Co warto sprawdzić przed wyjazdem za granicę wynajętym autem?


Planując wyjazd za granicę samochodem, warto sprawdzić kilka ważnych kwestii.


Przepisy drogowe


W większości krajów Unii Europejskiej przepisy ruchu drogowego są dość podobne. Jednak przed wyjazdem wypożyczonym samochodem za granicę warto upewnić się, czy w przepisach danego państwa nie ma zaskakujących niuansów. Różnice mogą dotyczyć na przykład pierwszeństwa na rondach. Warto również sprawdzić, czy w kraju, do którego się wybieramy, są płatne autostrady.


Wyposażenie samochodu


Według polskich przepisów każdy kierowca musi zabierać w trasę gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. Jednak w kraju, do którego planujesz wyjazd, mogą obowiązywać zupełnie inne zasady. Przed spakowaniem bagażu upewnij się więc, czy nie powinieneś/powinnaś zabrać także dodatkowych akcesoriów BHP.


Stan samochodu


Przed wyjazdem w dłuższą trasę warto się upewnić, że z samochodem wszystko w porządku. Polecamy sprawdzić stan akumulatora, hamulców, płyn chłodzący i hamulcowy oraz poziom oleju silnikowego.


Ubezpieczenie


Dodatkowe ubezpieczenie polecamy przede wszystkim w przypadku wynajmu samochodu na wyjazd za granicę poza Unię Europejską. W tych krajach nie obowiązuje AC, więc warto zabezpieczyć pojazd na wypadek stłuczki czy kradzieży. Jednak dodatkowe ubezpieczenie warto rozważyć również wtedy, gdy wybierasz się w podróż po Unii Europejskiej.


Popularne kierunki — gdzie warto wybrać się wynajętym autem?


Wiele osób, które decyduje się na wyjazd za granicę wypożyczonym samochodem, wybiera się do naszych sąsiadów, którzy należą do Unii Europejskiej. Jest to bez wątpienia najwygodniejsza i najbezpieczniejsza opcja. Podróż nie zajmie też zbyt wiele czasu. Od wielu lat częstym kierunkiem wyjazdów wakacyjnych są również kraje Europy Południowej, takie jak Chorwacja. Planując wyjazd do tego kraju, weź jednak pod uwagę, że możesz przejeżdżać przez Bośnię i Hercegowinę — państwo, które znajduje się poza wspólnotą.


Podsumowanie


Wiele osób, które planują wyjazd za granicę, zastanawia się, czy dobrym pomysłem będzie wynajem samochodu, na co zwracać uwagę i jak się przygotować. Wyjazd za granicę autem z wypożyczalni jest bez wątpienia najwygodniejszą opcją. Możesz dostosować godzinę wyjazdu do siebie i swojej rodziny, a także zabrać tyle bagażu, ile potrzebujesz. Nasza wypożyczalnia samochodów w Kaliszu oferuje szeroki wybór pojazdów różnej klasy, które świetnie zdadzą egzamin w czasie zagranicznych wyjazdów.


Przed przekroczeniem granicy wypożyczonym samochodem warto także pamiętać o:  • zapoznaniu się z zasadami ruchu drogowego w danym kraju,

  • sprawdzeniu wyposażenia samochodu,

  • sprawdzeniu stanu pojazdu,

  • ewentualnym wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia.


Najczęstsze kierunki wyjazdów wypożyczonym samochodem za granicę to Niemcy, Słowacja, Czechy, Łotwa, Litwa i kraje Europy Południowej, na przykład Chorwacja.