Aktualności

Wynajem samochodu - na co zwracać uwagę przed i po oddaniu auta?

Planujesz wynajem samochodu, ale nie wiesz na co zwracać uwagę? Podobnie jak w przypadku podpisywania jakiejkolwiek umowy, warto zapoznać się z obowiązującym w wypożyczalni regulaminem oraz dokumentami. Dzięki temu sprawdzisz między innymi, czy nie ma ukrytych kosztów dodatkowych. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję upewnij się również, jak wygląda jakość dróg w danym kraju, w którym chcesz odbyć podróż. Co jeszcze należy brać pod uwagę, decydując się na wynajem samochodu?


Wynajem samochodu - na co patrzeć?


Wynajem samochodu wiąże się z pytaniem, na co zwracać uwagę. W większości przypadków wypożyczalnie oferują samochody z pełnym bakiem, dlatego oczekują zwrotu wykorzystanego paliwa. Warto o tym pamiętać, ponieważ możesz być obciążony dodatkowymi kosztami. Co jeszcze brać pod uwagę?  • Sprawdź, czy wypożyczalnia ubezpiecza samochody i w jakim zakresie. Jeśli planujesz podróż z drugim kierowcą, może się okazać, że wymaga to dodatkowego ubezpieczenia. 

  • Nie daj się zaskoczyć i dowiedz się, czy musisz zapłacić kaucję. Jeśli zwrócisz samochód w nienaruszonym stanie, odzyskasz 100% wpłaconej kwoty. 

  • Jeśli planujesz rodzinny wypad, zwróć uwagę, czy dostępne są dodatkowe usługi takie jak foteliki dziecięce - zazwyczaj są bezpłatne. 

  • Pamiętaj o tym, że wypożyczalnie mają ustalony minimalny wiek kierowcy - w większości przypadków jest to 21 lat. Osoby poniżej 25 roku życia często muszą dopłacić.  

  • Sprawdź, czy wynajmując samochód, masz określony limit kilometrów. Zwykle jednak są one na tyle wysokie, że trudno je przekroczyć. 

  • Jeśli planujesz podróż po kilku krajach, poinformuj o tym wypożyczalnię. Najemca oferujący taką usługę, zapewni Tobie certyfikat, który pełni funkcję dowodu rejestracyjnego. 


Zweryfikuj stan pojazdu


Zanim podpiszesz umowę, dokładnie sprawdź aktualny stan samochodu. Jeśli znajdziesz jakąś wadę, poinformuj o tym pracownika. To dla Ciebie zabezpieczenie przed dodatkowymi kosztami. Podobnie należy postąpić przed oddaniem samochodu do wypożyczalni - sprawdź auto, zadbaj o czystość w środku i uzupełnij bak


Pamiętaj, że najważniejsze to dokładnie sprawdzić zawartość umowy przed wynajmem samochodu. Wiesz już, na co patrzeć, ale sprawdź również, czy Twoje prawo jazdy i dowód osobisty są aktualne.