Aktualności

Na czym polega wynajem długoterminowy samochodu? Poznaj wady i zalety!

Nie dysponujesz dużą kwotą pieniędzy na zakup nowego samochodu? Możesz mieć w pełni ubezpieczone, nowe i odpowiednio wyposażone auto bez wydawana jednorazowe dużej sumy. Dowiedz się, na czym polega wynajem długoterminowy samochodu i dlaczego warto z niego skorzystać, poznając jego zalety i wady.


Wynajem długoterminowy samochodu - co to jest?


Co to jest wynajem długoterminowy samochodu? To umowa, na podstawie której najemca, w zamian za miesięczną ratę płatną wynajmującemu, może korzystać z samochodu przez określony czas, zazwyczaj wynoszący od 2 do 5 lat. W umowie określone są następujące warunki: • czas trwania wynajmu,

 • wysokość miesięcznej raty,

 • szacunkowy przebieg pojazdu w okresie trwania wynajmu,

 • dodatkowe warunki (ubezpieczenie, serwis, możliwość wykupu auta po zakończeniu wynajmu długoterminowego).


Dla kogo jest wynajem długoterminowy?


Zazwyczaj wynajem długoterminowy przeznaczony jest dla firm, które w ostatnich latach coraz częściej korzystają z tej opcji jako alternatywy dla leasingu i zakupu auta ze środków firmowych. Badania pokazują, że rocznie na polskich drogach przybywa około 12-14% wynajętych aut. Najwięcej korzyści zyskają firmy, które: • rocznie nie generują wysokiego przebiegu,

 • chcą ograniczyć własne koszty związane z obsługą floty.


Oferta wynajmu długoterminowego jest skierowana również do klientów indywidualnych, jednak najczęściej wybierają ją przedsiębiorcy, szukając aut na użytek własny lub pracowników.


Co wyróżnia wynajem długoterminowy samochodu?


Podstawowe cechy wynajmu długoterminowego to: • brak własności samochodu w trakcie trwania umowy,

 • czas trwania umowy może być różne i zależy od konkretnej wypożyczalni - zazwyczaj od roku/2 do 5 lat,

 • niższa rata niż w przypadku leasingu operacyjnego - nie dokonujesz spłaty kapitału, tylko płacisz za użytkowanie samochodu.

 • możliwość skorzystania z dodatkowych usług, takich jak ubezpieczenie, serwisowanie, pakiet Assistance.


Cechy wynajmu długoterminowego przekładają się bezpośrednio na jego zalety.


Zalety wynajmu długoterminowego


Jakie zalety ma wynajem długoterminowy? Przede wszystkim wiąże się z niższymi kosztami własnymi ze względu na to, że: • nie wymaga wkładu własnego,

 • nie wymusza zakupu auta po zakończeniu trwania umowy,

 • pozwala dokładnie oszacować koszty już na etapie podpisywania umowy - miesięczna rata ma stałą wysokość, obejmującą: koszty korzystania z auta, ubezpieczenia, serwisu i przeglądów technicznych oraz zmiany opon.


Wynajem długoterminowy generuje także mniej obowiązków - jako najemca nie musisz pamiętać o przeglądach ani ponosić kosztów napraw i serwisu. Nie musisz się także martwić o spadek wartości auta, masz więcej czasu, ponieważ nie musisz samodzielnie załatwiać formalności związanych z rejestracją i ubezpieczaniem pojazdu. Zalety wynajmu długoterminowego wiążą się także z podatkami - cały koszt raty może być zaliczony jako koszt uzyskania przychodu, a ponadto nie wpływa na zdolność kredytową. Szeroka oferta marek i modeli aut sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.


Czy wynajem długoterminowy ma jakieś wady?


Zazwyczaj dla przedsiębiorców wynajem długoterminowego przynosi szereg korzyści. Czy ma jakieś wady? Dla firm, które pokonują długie trasy, problemem może być limit kilometrów i opłata za jego przekroczenie. Czasem bardziej opłacalne może być ustalenie limitu od początku na wyższym poziomie. Auta serwisowane są tylko w ASO, co może wpływać na koszt ich wynajmu. Wynajem długoterminowy auta może też spowodować ograniczenie wypracowanych wcześniej indywidualnie zniżek na OC.


Wynajmij auto z Auto-Fox Listowscy!


Auto-Fox Listowscy to wypożyczalnia samochodów osobowych, dostawczych oraz busów, która oferuje zarówno krótko-, jak i długoterminowy wynajem aut, które są nowe, w pełni ubezpieczone (OC, AC, Assitance) i odpowiednio wyposażone. Swoją ofertę kierujemy do osób prywatnych i firm z Konina, Kalisza i Torunia. Zapraszamy do kontaktu!