Aktualności

Czym się różni leasing od wynajmu długoterminowego - co się opłaca? Co wybrać?

Szukasz sposobu na długoterminowe korzystanie z auta bez jego zakupu? Poznaj wynajem długoterminowy samochodu i leasing. To dwie usługi umożliwiają korzystanie z pojazdu bez jego posiadania na własność. Czy różnią się leasing od wynajmu długoterminowego i który z nich sprawdzi się w konkretnej sytuacji?


Najem długoterminowy i leasing - alternatywa dla zakupu samochodu


Coraz mniej firm wybiera zakup samochodu za gotówkę lub na kredyt. Wszystko dlatego, że tak forma się nie opłaca - zamraża znaczną część filmowych środków, ponadto posiadanie samochodu na własność generuje liczne obowiązki - ubezpieczenie pojazdu, jego rejestracja, bieżące naprawy. Z tego względu znacznie częściej przedsiębiorcy decydują się na zewnętrzne formy finansowania, wśród których znajdują się leasing i najem długoterminowy.


Czym jest wynajem długoterminowy?


Długoterminowy wynajem samochodu to umowa, na podstawie której wynajmujący zobowiązuje się oddać pojazd do dyspozycji najemcy na określony czas, zazwyczaj obejmujący nawet 24 miesiące, a najemca zobowiązuje się do zapłaty za możliwość korzystania z auta na określonych w umowie warunkach, za opłatą płatną w miesięcznych ratach. W koszt raty za wynajem długoterminowy wliczona jest obsługa samochodu, ubezpieczenie czy serwis, dzięki czemu najemca nie musi tracić czasu na naprawy i weryfikację stanu technicznego u mechanika. Jeśli przedsiębiorca decyduje się na wynajem długoterminowy, wysokość miesięcznej raty może wliczyć w koszty prowadzenia działalności.


Leasing - co to jest?


Leasing jest bardzo zbliżoną formą użytkowania auta do wynajmu długoterminowego. Polega on na tym, że leasingobiorca może korzystać z auta w zamian za opłacenie raty leasingowej. Zazwyczaj jednak leasing wymaga także wpłaty wkładu własnego, wynoszącego ok.10-20% wartości pojazdu. Co więcej, rata leasingowa uwzględnia koszt amortyzacji pojazdu i zmniejsza się wraz z czasem trwania umowy.


Możemy wyróżnić leasing operacyjny oraz finansowy. W przypadku tego pierwszego umowa przewiduje możliwość wykupu pojazdu po zakończeniu umowy na korzystnych warunkach, jednak wówczas rata leasingowa jest wyższa.


Wynajem długoterminowy vs leasing - która umowa jest korzystniejsza?


W ostatnich latach coraz częściej przedsiębiorcy wybierają wynajem długoterminowy, a nie leasing. Wynika to z kilku zalet, którymi może pochwalić się długoterminowy wynajem samochodu dla firmy, a także różnic pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym. Wśród nich warto wyróżnić:  • mniejszą liczbę formalności - wynajem długoterminowy, w porównaniu do leasingu, wyróżnia ograniczona weryfikacja wypłacalności firmy, dlatego też ta forma finansowania sprawdzi się w przypadku firm nowo otwartych, o ograniczonym budżecie oraz start-up`ów;

  • większą przewidywalność wydatków - różnica pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym wynika też z możliwości szacowania kosztów; w przypadku wynajmu długoterminowego wysokość raty jest taka sama w każdym miesiącu, a całościowe wydatki można obliczyć jeszcze przed podpisaniem umowy; w przypadku leasingu takiej transparentności nie mamy;

  • brak obciążenia kredytowego - wynajem długoterminowy, w przeciwieństwie do rat leasingowych, nie jest uwzględniany jako obciążenie w przypadku ubiegania się o kredyt i nie wpływa na zdolność kredytową;

  • elastyczność umowy - w przypadku wynajmu długoterminowego umowa nie musi trwać pełne 24 miesiące, można podpisać ją na krótszy czas, na przykład 11 czy 15 miesięcy, co jest korzystne w przypadku przedsiębiorców podejmujących proces restrukturyzacji;

  • mniejszą liczbę obowiązków - w przypadku leasingu leasingobiorca musi samodzielnie dbać o stan techniczny auta, bieżące naprawy i wymianę ogumienia.


Wynajem długoterminowy - dla kogo?


Jakie firmy zyskają na wynajmie długoterminowym więcej niż na leasingu? Przede wszystkim:  • firmy o niewielkim kapitale, które nie mają środków na wkład własny i nie chcą się zadłużać, by go pozyskać;

  • przedsiębiorstwa, które chcą szybko zyskać samochód dla pracownika, bez nadmiaru formalności,

  • firmy, które nie pokonują dużej liczby kilometrów - w przypadku dużych odległości leasing będzie bardziej opłacalny, ponieważ wynajem długoterminowy może wiązać się z dodatkowymi opłatami po przekroczeniu limitu kilometrów.


Wynajem długoterminowy z Auto-Fox Listowscy


Przekonałeś się, że wynajem długoterminowy samochodu jest bardziej opłacalny niż leasing operacyjny? Skontaktuj się z wypożyczalnią samochodów osobowych i dostawczych Auto-Fox. W naszych oddziałach w Kaliszu, Koninie i Ostrowie Wielkopolskim znajdziesz bogatą flotę aut, które znakomicie sprawdzą się w roli samochodu dla firmy na wynajem długoterminowy. Oferujemy auta luksusowe, takie jak Audi, BMW czy Volvo, jak i samochody kompaktowe oraz z nadwoziem typu kombi. Zapraszamy do kontaktu - u nas wynajmiesz auto na wybrany przez siebie okres szybko i bez nadmiaru formalności.