Aktualności

Kolizja wypożyczonym autem - co robić?

Niestety kolizja (lub wypadek) wypożyczonym autem może przydarzyć się każdemu. Jazda samochodem to ryzyko, bo nawet jeśli kierowca przestrzega wszystkich zasad i ogranicza prędkość, to w ruchu drogowym uczestniczy razem z innymi kierowcami samochodów lub autobusów. Do tego dochodzą motocykliści, rowerzyści, piesi i inne grupy osób. Jeśli więc zastanawiasz się, co zrobić podczas kolizji wypożyczonym autem, przeczytaj tekst i zapamiętaj prosty sposób postępowania. Dzięki temu, unikniesz nadmiernych kosztów i zredukujesz stres związany z nieprzyjemną sytuacją drogową. 


Jak zachować się po kolizji wypożyczonym autem?


Kolizja wypożyczonym autem nie zwalnia kierowcy z ostrożności. Zachowanie bezpieczeństwa jest najważniejsze, dlatego, jeśli dojdzie do stłuczki, zabezpiecz miejsce zdarzenia. Przepisy ruchu drogowego zobowiązują do niezwłocznego usunięcia samochodu z miejsca kolizji - tak, aby nie utrudniać ruchu innym pojazdom. Jeśli auto zostanie mocno uszkodzone i nie możesz zjechać na pobocze, zepchnij je z drogi. Pamiętaj, że zupełnie inne zasady obowiązują w czasie wypadku, czyli zdarzenia, w którym są ranni. Samochód musi wtedy pozostać na drodze. W tym tekście koncentrujemy się jednak na postępowaniu w czasie kolizji - co zrobić, jeśli jeździliśmy wypożyczonym autem?


Skontaktuj się z policją i wypożyczalnią 


Kolizja podczas wypożyczenia auta wiąże się, po pierwsze, z powiadomieniem policji. Odradzamy samodzielnie spisanie oświadczenia o spowodowaniu stłuczki. Policjanci, którzy w krótkim czasie pojawią się na miejscu, najlepiej ustalą przebieg zdarzenia, wykluczą wątpliwości i pomogą osiągnąć porozumienie pomiędzy uczestnikami zajścia. 


Po drugie, skontaktuj się z wypożyczalnią. Skoro nastąpiła kolizja wypożyczonym autem, pracownicy muszą uzyskać informację o problemie. Tylko wtedy, możesz skorzystać z pomocy i wyjaśnić kwestie związane z ubezpieczeniem. To ważne szczególnie wtedy, kiedy pomimo ustaleń w czasie podpisywania umowy, nie pamiętasz zasad postępowania. Jedna wypożyczalnia samochodów sama skontaktuje się z ubezpieczycielem, w innej - będzie to kolejne zadanie dla Ciebie. Nie kombinuj i nie uciekaj od problemów, ale rozwiąż je w przejrzystej współpracy z wypożyczalnią. Zwróć uwagę na to, że nawet jeśli samochód na pierwszy rzut oka wygląda dobrze, to i tak mógł ulec awarii w czasie kolizji. Problem da o sobie znać wtedy, kiedy wypożyczy je następna osoba. 


Auto zastępcze z OC sprawcy


Jeśli do kolizji doszło nie z Twojej winy, a wypożyczalnia oferuje auto zastępcze z OC sprawcy, zachowaj spokój. W Autofox zapewniamy pojazdy zastępcze (bez dodatkowych opłat) zarówno dla kierowców prywatnych, jak i dla firm. Kontaktujemy się też z ubezpieczycielem w sprawie zwrotu poniesionych kosztów, dlatego współpracujący z nami kierowcy, nie muszą angażować swoich pieniędzy. 


Chociaż kolizja wypożyczonym autem budzi dodatkowe emocje i stres, w przypadku umowy z profesjonalną wypożyczalnią, nie trzeba obawiać się finansowych obciążeń.